Euro 2012, A grupė: analizė ir prognozės

Tai pirmasis mūsų straipsnis, kuriuo pradedame Euro 2012 grupių apžvalgų seriją. Jame apžvelgsime A grupės komandas, pateiksime jų stiprybes bei silpnybes ir įvertinsime galimybes patekti į kitą čempionato etapą.

[div class=“note“ class2=“typo-icon“]DĖMESIO – Šis straipsnis buvo parašytas dar neprasidėjus Euro 2012![/div]

Taigi – susipažinkime: Rusija, Lenkija, Graikija ir Čekija. Iš pirmo žvilgsnio ši grupė atrodo gana „lengva“, ir dauguma futbolo fanų mano, kad numeris vienas joje yra Rusija, na o kitos trys šalys maždaug vienodo pajėgumo. Mes siūlome nepasikliauti tokia paviršutiniška nuomone, o pažvelgti į visas keturias komandas atidžiau. Gal tuomet ir jūs, kaip ir mes pastebėsite, kad būtent šios grupės varžybos gali būti pačios įdomiausios bei pateikti didžiausių siurprizų Europos futbolo čempionato grupių etape.

Rusija

[div class=“approved“ class2=“typo-icon“]Didžiausi koeficientai
A grupės laimėtoja: 2.52 pas Betfair
Pateks į kitą etapą: 1.45 pas Bwin[/div]

Pagrindiniai žaidėjai: Andrei Arshavin, Alan Dzagoev, Igor Akinfeev
Kylančios žvaigždės: Pavel Pogrebnyak, Alexander Kerzhakov, Roman Shirakov
Treneris: Dick Advocaat

Rusija iš anksto vadinama stipriausia A grupės komanda. Ir nenuostabu – jos sudėtis tikrai solidi, pradedant puikiu vartininku Akinfeev, Fulham puolėju Pogrebynak (6 įvarčiai per 10 rungtynių), Tottenham Hotspur žaidėju Pavlyucheko, jaunuoju Maskvos CSKA talentu Dzagoev ir baigiant lyderiu tituluojamu Arshavin. Visgi reikia pastebėti, kad komandos rezultatai, nors ilgame laikotarpyje ir kylantys, tačiau labai nestabilūs ir sunkiai prognozuojami – ji nugalėjo olandus ir užėmė trečią vietą Euro 2008, tačiau kvalifikacijoje į 2010-ųjų pasaulio taurę žaidė košmariškai, o patekimas į Euro 2012 buvo užsitikrintas tik paskutinėse kvalifikacijos rungtynėse.

Taigi Rusija, kai jiems „gera diena“, gali nušluoti vos ne bet kurią komandą, tačiau jei nuotaikos prastos, žaidimas jiems nesiklijuoja. Tai matosi ir iš pastarųjų rezultatų: 0:0 su Lietuva, 1:1 su Urugvajumi, bet 0:3 ir 0:2 pergalės prieš Italiją ir Daniją.

Rusijos komandos stiprybės: ji ryžtingai nusiteikusi eiti iki galo, turi tarptautinių turnyrų patirties, joje tikrai daug taletingų žaidėjų, ir retai šlubuoja gynyba. „Popieriuje“ tai tikra komanda-lyderė. Tačiau nemažai ir trūkumų: vis dar silpnas puolimas, žaidime dažnai trūksta ugnelės, kai kurie komandos lyderiai – ne itin geros formos, kartais per daug konservatyvus ir nuspėjamas taktikas naudojantis treneris, kuris po čempionato paliks rinktinę…

Lenkija

[div class=“approved“ class2=“typo-icon“]Didžiausi koeficientai
A grupės laimėtoja: 3.75 pas BetVictor
Pateks į kitą etapą: 1.80 pas Ladbrokes[/div]

Pagrindiniai žaidėjai: Robert Lewandowski
Kylančios žvaigždės: Wojciech Szczesny
Treneris: Franciszek Smuda

Pirmiausia svarbu žinoti, kad Lenkija žaidžia šiame Europos čempionate tik todėl, kad yra jo šeimininkė. 2010-siais jai nepavyko kvalifikacijoje prasibrauti į Pasaulio čempionatą, tačiau nuo tada treneris Smuda perkomplektavo komandą, į ją įtraukdamas daugiau jaunų ir perspektyvių žaidėjų. Lenkų lyderiai bus gerai pažįstami Vokietijos futbolo gerbėjams, nes rinktinės branduolį sudaro Dortmundo Borussia trijulė Lewandowski, Piszczek ir Blaszczykowski. Vis daugiau dėmesio sulaukia ir Arsenal žaidžiantis Szczesny – tai kylanti lenkų futbolo žvaigždė.

Atskirai reiktų paminėti lenkų trenerį – tai tikras futbolo veteranas. Kažkada jis buvo gana neblogas gynėjas, vėliau tapo treneriu. Ši komanda – jau 20-ta, kurią jis treniruoja. Nors ne itin mėgstamas dėl sunkaus charakterio ir uždarumo, jis sugeba nuteikti žaidėjus pergalėms. Asmeninis rekordas – 1996-ųjų darbas su Widzew Lodz komanda, kuri tą sezoną nepatyrė nė vieno pralaimėjimo.

Tačiau tuo Lenkijos rinktinės lyderių sąrašas ir baigiasi, todėl manome, kad šeimininkų rinktinė nesukels itin didelių problemų stipriausioms čempionato komandoms. Nors gerai susikaupę jie sugeba parodyti stabilų žaidimą, tai ilgai netrunka, kadangi dauguma žaidėjų vis dar yra gana žemo lygio, o įvarčių gali tikėtis praktiškai tik iš vienintelio Lewandowski.

Grupės etape jiems teko panašiu stiliumi žaidžiantys priešininkai, todėl žaisti bus sunku. Be to, kaip šeimininkai, jie patirs papildomą spaudimą ką nors pasiekti – ir jų varžovai tikrai nepamirš tuo pasinaudoti. Galima sakyti, kad namų aikštės pranašumas tarptautiniuose čempionatuose silpnesnėms komandoms dažnai suveikia atvirkščiai, nei klubiniame futbole – ne kaip pranašumas, o kaip emocinis trikdis. Pasižiūrėkime kad ir į praėjusį Euro 2008 – tiek austrai, tiek šveicarai nepademonstravo nieko išskirtinio. Dar seniau, Euro 2000, šeimininkai belgai taip pat pasirodė itin prastai…

Taigi nors lenkai, kaip šeimininkai, įgijo puikų šansą pasivaržyti tokio lygio tarptautiniame čempionate, jų jauna ir perspektyvi, bet nepatyrusi rinktinė tikrai neturėtų pateikti didelių siurprizų. Lenkija turi šiek tiek šansų patekti iš grupių etapo į tolimesnį. Tačiau net jei jiems ir pasisektų, toliau jų lauktų varžovai iš stipriausios čempionato grupės B, prieš kuriuos lenkams laimėti tikrai nėra jokių galimybių, net jei jiems itin sektųsi.

Čekija

[div class=“approved“ class2=“typo-icon“]Didžiausi koeficientai:
A grupės laimėtoja: 5.05 pas Betfair
Pateks į kitą etapą: 2.47 pas Unibet[/div]

Pagrindiniai žaidėjai: Petr Cech, Milan Baros, Tomas Rosicky
Kylančios žvaigždės: Tomas Pekhart, Michal Kadlec, Theodor Gabre Selassie
Treneris: Michal Bilek

Čekai pateko į šį čempionatą itin sunkiai – užėmę antrą vietą po Ispanijos savo kvalifikacijos grupėje, kai papildomose rungtynėse bendru rezultatu 3:0 nugalėjo Juodkalniją. Nemažai futbolo sirgalių tiki, kad vietoje čekų į Euro 2012 turėjo pakliūti Škotija – šių rinktinių tarpusavio rungtynėse kvalifikacijoje teisėjai priėmė itin abejotiną sprendimą.

Čekijos komandos kapitonas, vienu geriausių vartininkų pasaulyje laikomas Petr Cech (Chelsea) yra itin geros formos, ir žada niekam lengvai nenusileisti, bet iš tikrųjų be jo ir Milan Baros čekų rinktinėje nėra daugiau labai įspūdingų žaidėjų. Pagrindiniai puolėjai Necid ir Peckhart dar jauni, tik Rosickly (Arsenal) labiau patyręs. Lazio puolėjo Libor Kosak ir Bayer Leverkusen gynėjo Michal Kadlec sezonai taip pat nebuvo įspūdingi. Patys čekai daug nesitiki iš savo rinktinės, kadangi šalies futbole kaip tik vyksta kartų kaita, ir dabartinė komandos sudėtis nė iš tolo neprilygsta tiems laikams, kai čekai buvo vieni iš stipriausių Europoje (Euro 96 finalas, Euro 2004 pusfinalis). Tai tik patvirtina birželio 1 d. pralaimėjimas 1:2 draugiškose rungtynėse su Vengrija. Treneris Bilek tikrai yra neblogas, ir nors patys čekai jo nemėgsta bei reikalavo pakeisti jį kuo nors labiau patyrusiu, jis tikrai sąžiningai bando išspausti kuo daugiau iš to, ką turi. Tačiau turi jis nedaug, ir didžiausia ironija yra ta, kad labiausiai jam trūksta tokių žaidėjų, kokiu jis pats kažkada buvo…

Tikėtina, kad čekai žais gynybiniu stiliumi, su retomis kontratakomis. O toks žaidimas geriau sekasi taip pat jį mėgstantiems lenkams ir rusams, taigi šįmet daug iš čekų tikrai nesitikėkite.

Graikija

[div class=“approved“ class2=“typo-icon“]Didžiausi koeficientai:
A grupės laimėtoja: 6.00 pas BetVictor
Pateks į kitą etapą: 2.83 pas Bet365[/div]

Pagrindiniai žaidėjai: Georgio Samaras, Kyriakos Papadopoulos
Kylančios žvaigždės: Sotiris Ninis, Theofanis Gekas
Treneris: Fernando Santos

Štai tikrasis A grupės „juodasis arkliukas, galintis pateikti nemažai siurprizų. Kaip juokaujama Europoje, sportas yra vienas iš tų dalykų, kuriuos dar tebeturi graikai, ir jie tikrai lengvai jo neatsisakys. Kai jų šalyje tokia situacija, žaidėjai itin motyvuoti suteikti bent kiek džiaugsmo tautiečiams ir pagrindo vėl imti didžiuotis savo šalimi.

Tokią nuomonę pagrindžia rezultatai – graikai nė karto nepralaimėjo kvalifikacijojė į Euro 2012. Trenerio portugalo Santos sistema „gynyba + dažnos atakos“ tikrai pasiteisino, ir ji bus kietas riešutėlis bet kuriems jų varžovams. Štai 2011 lapkritį draugiškose su Rusija rezultatas buvo daug sakantis – 1:1.

Graikų rinktinė dar turi ir kitą dalyką, kuris jau suteikia pranašumo bent prieš čekus ir lenkus – tai jaunų ir patyrusių žaidėjų balansą. Graikai jau pasinaudojo šiuo privalumu, kai Euro 2004 finale nugalėjo olandus. Tuomet daug futbolo sirgalių manė, kad jie pergalės nenusipelnė, nes olandai buvo stipresnė komanda. Visgi tuomet mes pamatėme pilną graikų potencialą – tai buvo klasikinis pavyzdys, kas gali nutikti, kai silpnesne laikoma komanda yra itin vieninga, susikaupusi ir reikiamu momentu sugeba pasinaudoti tuo trupinėliu sėkmės. Jie kovėsi ryžtingai, su didele motyvacija ir aistra žaidimui, ir būtų nesąžininga tai nuvertinti. Jei ši rinktinė turės bent dalelę tos nuotaikos, mes pamatysime, kad lažybų bendrovės klysta laikydamos graikus A grupės autsaideriais.

Įspūdinga graikų kvalifikacija į Euro 2012, kurios mažai kas tikėjosi po vargingo jų pasirodymo 2010 Pasaulio Čempionate, ledžia tikėtis nemažai siurprizų iš šios komandos. Vienintelė jų silpnybė – mažai žaidėjų, kurie gali įmušti. Praktiškai puolime jie gali pasikliauti tik vieninteliu Samaras (Celtic), ir tai gali jiems sumaišyti visas kortas. Kiti potencialūs įvarčių autoriai – Dimitris Salpingidis, Kyriakos Papadopoulos ir Giorgos Karagounis yra šiek tiek žemesnio lygio žaidėjai. Tiek čekai, tiek lenkai, nekalbant jau apie rusus, bent jau ant popieriaus turi daug įspūdingesnes priekines linijas. Tačiau visiems jiems graikai tikrai gali prilygti gynyboje.

Kitas rūpestį keliantis dalykas – visi trys graikų vartininkai yra labai vidutinio lygio, po traumų ir neįspūdingų sezonų.

Euro 2012 A grupės lažybų prognozės

Kaip matome, iš pirmo žvilgsnio „lengva“ A grupė iš tikrųjų yra gana konkurencinga ir išsirinkti, kurios dvi komandos pateks į kitą etapą, nėra taip lengva.

Pirmiausia pakalbėkime apie galimą grupės laimėtoją. Absoliuti dauguma čia tikriausiai statys už Rusiją, ir mes šiai prognozei pritariame. Tuo labiau, kad kol kas ir koeficientai gana viliojantys – daugiausiai siūlo Betfair – 2.52. Tie, kurie bijote siurprizų šioje nenuspėjamoje grupėje, statykite už Rusijos patekimą į kitą etapą – tai praktiškai garantuotas statymas, nors čia jau vertė nedidelė – daugiausiai siūloma 1.45 pas Bwin.

O kas bus antroji komanda A grupėje, tiksliai prognozuoti gana sunku. Mes siūlytume rinktis iš Lenkijos ir Graikijos, ir manome, kad grupės laimėtoją parodys pačios pirmosios Euro 2012 rungtynės, kuriose šios komandos ir susitiks. Tačiau kadangi rinktis reikia dabar, mes statome už Graikiją (2.83 pas Bet365). Toks statymas vertingesnis ir matematine, ir logine prasme. Tikėtina, kad lažybų bendrovės klysta, įvertindamos lenkus geriau nei graikus – iš tikrųjų, visų A grupės komandų koeficientai tikrai yra įtakoti to fakto, kad lenkai žaidžia namuose. Už graikus siūloma tikrai per daug, todėl mes ir raginame tuo pasinaudoti – tai pagrindinis ir vertingiausias statymas A grupėje.

Už lenkus mes statysime tik vienu atveju – kai jie žais su čekais. Ir tai dar priklausys nuo to, kaip čekai pasirodys ankstesnėse savo rungtynėse.

O jei jau reiktų būtinai statyti už čekus, tai mes rinktumėmės statymą, jog jie nepateks į kitą etapą – 1.70 pas Bet365.

[div3 class=“quote“ class2=“quote-l“ class3=“quote-r“]A grupės prognozės:
Pagrindinis statymas: Graikija pateks į kitą etapą (2.83 pas Bet365)
Populiarus statymas: Rusija – A grupės laimėtoja (2.52 pas Betfair)
Saugus statymas: Rusija pateks į kitą etapą (1.45 pas Bwin) [/div3].

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *